Tekniska problem

Just nu har vi tekniska problem med inläsning av avtalsprislistor, därav kan du som är företagskund ej se dina priser/produkter när du loggat in. Vår IT-partner felsöker och arbetar för att lösa detta snarast möjligt. Vill du lägga order ber vi dig ringa in din order på 040-94 90 00 eller skicka din förfrågan till order@femtorp.se. Vi ber om ursäkt för denna olägenhet och hoppas problemet är löst inom kort. // Team Femtorp

  1. Hem »
  2. Utforska våra läckra recept!
  3. » Produkt

Kakaotartelett med vit choklad cremeux, vanilj & hallon

Ingredienser

En härlig kombination av spröd kakaotartelett och len vit choklad cremeux med vanilj. De färska hallonen ger en fin balans till den rika chokladsmaken och skapar en harmonisk smakupplevelse. En dessert som är både enkel att imponera med och underbart god att njuta av!


Ingredienser för recept
Antal portioner: 10

Form
10 st Mördegstartelett Kakao 8cm 

Vit Choklad Cremeux
400g. Vispgrädde 36%
250g. Grekisk yoghurt Naturell
500g. Vit Choklad Napal Pellets 
6g. Gelatinpulver Active Gelatin 
15g. Vaniljsocker EKO 

Dekoration
Färska hallon
Chokladdekoration Mörk Spiral 
Choklad Blossom Jordgubb alt. Marmorerad choklad Blossom 

Tillbehör till tallriken: färska bär/frukter

 

Gör så här

Vit Choklad Cremeux
1.Värm upp grädden till 82 grader.
2.Mixa gradvis ner gelatinpulver Active Gelatin i grädden med stavmixer.
3.Tillsätt därefter vaniljsockret till gräddblandningen och blanda ihop.
4.Häll den heta gräddblandningen över chokladen och mixa slät med stavmixer.
5.Blanda i yoghurten och vispa ihop till en slät kräm. Låt svalna.

Montering
Fyll tarteletterna med cremeux´n och dekorera med färska hallon på toppen och chokladdekoration Mörk Spiral. Addera frukt/bär samt choklad blossom på tallriken efter tycke och smak.

Recept by Femtorp
Dokument (5)

Vänligen välj företag eller privat