1. Hem »
  2. Utforska våra läckra recept!
  3. » Produkt

Chokladpetit four med Dulce de Leche, vit chokladmousse & gratinerad choklad

Ingredienser

En elegant liten dessert som bevisar att stora smakupplevelser kan komma i ett litet format. Den mörka chokladformen fylls med len Dulce de Leche, krämig vit chokladmousse och saftig frukt, innan den toppas med knaprigt gratinerad vit choklad. Kombinationen av söt karamell, frisk frukt och fyllig choklad skapar en perfekt balans mellan olika smaker och texturer.

Desserten är enkel att förbereda i större mängder och passar lika bra på buffébordet som till företagsevent, bröllop, catering eller festliga middagar.

En liten munsbit med stor wow-känsla – perfekt när du vill avsluta måltiden med något både elegant och minnesvärt.

Ingredienser för receptet

10 st chokladformar, runda mörka 3 cm Ø   (art. 96008999)
200 ml vit chokladmousse (vispas med vatten enl. förpackning)   (art. 45302)
50 ml glasstopping Dulce de Leche   (art. 21131)
30 g vit choklad Napal Pellets 29,6%   (art. 70319)
Fruktbitar 1,5×1,5 cm — t.ex. aprikos, päron, persika, plommon, hallon eller jordgubb

 

 

Gör så här

1. GRATINERA VIT CHOKLAD
Hacka chokladen grovt och lägg på en plåt. Gratinera i 175° i 5–7 min tills gyllenbrun. Låt svalna och smula i bitar.

2. VISPA MOUSSEN
Vispa den vita chokladmoussen med vatten enligt förpackningens anvisning. Vänd gärna ner lite hackad vit och mörk choklad efter smak. Lägg i spritspåse.

3. MONTERA
Klicka i Dulce de Leche i botten av varje chokladform. Lägg i en fruktbit. Spritsa moussen och toppa med gratinerad choklad.

Klara att serveras — eller ställas in i kylen tills festen börjar.

Recept by Femtorp

Vänligen välj företag eller privat